Twee boze zaakvoerders stonden tegenover hem.
Er werd geroepen. Gescholden. De frustratie kwam zijn richting uit.

Kris Roosen was op dat moment projectleider van een groot automatiseringsproject. Na maanden voorbereiding ging het systeem live. Er waren nog enkele kinderziektes en de spanning liep hoog op.
Kris bleef rustig. Maar achteraf wist hij: dit had ik beter kunnen aanpakken.
En dat terwijl hij opleidingen had gevolgd over communicatie en feedback.
“Op zo’n moment val je terug op reflexen”, vertelde Kris tijdens ons gesprek. Die ervaring bleef hem bij. Want wat heb je aan een techniek die je kent, maar waar je op het moment dat de spanning stijgt niet op kunt terugvallen?
Van kennis naar reflex
Voor Kris zit daar een belangrijke uitdaging voor Learning & Development.
Een opleiding kan je inzichten en technieken geven. Maar daarna moet je de kans krijgen om ermee te oefenen.
Niet één keer. Maar vaak genoeg om ander gedrag op te bouwen.
Want onder druk val je niet terug op wat je weet. Je valt terug op wat je geoefend hebt.
Dat idee herken ik heel sterk. Ik heb zelf als trainingsactrice mensen laten oefenen met moeilijke gesprekken. Ik weet dus hoe waardevol het is wanneer je niet alleen over een situatie praat, maar ze ook echt kunt ervaren.
Tegelijk werk ik vandaag met VR in mijn eigen presentatietrainingen. Net daarom vind ik de mogelijkheden van AI, VR en bij uitbreiding XR zo interessant voor leren.
Niet als vervanging van menselijke begeleiding of oefenvormen die hun waarde al bewezen hebben. Wel als extra mogelijkheden om mensen vaker en op verschillende manieren te laten oefenen. En precies daar sluit het werk van Kris mooi op aan.

AI als oefenpartner
AI kan vandaag gesprekken simuleren waarin je bijvoorbeeld feedback geeft, weerstand ervaart of tegenover een moeilijke gesprekspartner staat.
Je kunt reageren. Ontdekken wat werkt. Fouten maken. En opnieuw proberen.
Kris en zijn team onderzoeken en ontwikkelen toepassingen die AI op die manier inzetten om menselijke vaardigheden te trainen. Het interessante is dat AI het menselijke gesprek hier niet overneemt. De technologie helpt je om je voor te bereiden op het echte gesprek.
En dat is voor mij Human & Tech op zijn interessantst.
Van opleiding naar oefenen
Misschien moeten we daarom na een opleiding niet alleen vragen: “Wat hebben onze mensen geleerd?”
Maar vooral: “Waar kunnen ze dit opnieuw oefenen?”
Want het moeilijke gesprek komt zelden op het moment dat je cursusmap nog naast je ligt.
En wanneer het zover is, wil je niet zoeken naar wat je ooit geleerd hebt. Je wilt erop kunnen terugvallen.
Benieuwd hoe Kris tijdens The Learning Shift AI inzet om menselijke vaardigheden te oefenen? Ontdek de eerste editie van The Learning Shift.

Warme groet,
Linda Myncke
Oprichter A+Muze
Spreken met impact | Storytelling | VR-presentatietraining
